fallback

Петър Андронов: КТБ беше проява на бездействието на системите

По думите му Банковият надзор в БНБ се отнася с много по-голяма прецизност и строгост към задълженията си в годините след скандала с КТБ

13:04 | 18.06.17 г. 14

КТБ е един етикет, една форма, една опаковка на един много по-голям проблем. Нашият проблем беше, че българската държава, големи нейни фрагменти, бяха приватизирани в онзи период. Да не говорим за медии и други обществени власти. КТБ е само фрагмент от много по-голям проблем, който имаме – проблемът за стабилността и устойчивостта на демокрацията. Мисля, че ако се затворим само в казуса КТБ, рано или късно ще имаме нов проблем. КТБ просто беше проявата на бездействието на системите.

Това заяви Петър Андронов, председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България и бъдещ директор на банката, която ще се получи след обединението на ОББ и Сибанк, в предаването "Неделя 150" по програма "Хоризонт" на БНР.

По думите му Банковият надзор в БНБ се отнася с много по-голяма прецизност и строгост към задълженията си в годините след скандала с КТБ. Според него въвеждането на единния европейски банков надзор също би било добро за България, но още по-добре би било, ако той бъде съчетан с членство в еврозоната.

"Сегашната ситуация е далеч по благоприятна за членство на България в еврозоната спрямо 2009 г., когато Симеон Дянков декларира подобни намерения", смята Андронов. „Първо политически, защото управляващата сила е добре позиционирана в конфигурацията на европейската политическа система в момента, а ние много пъти сме казвали, че решението е политическо. И второ, защото икономиката на Европа и нашата икономика вървят добре“, допълва той.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:33 | 12.09.22 г.
fallback